Vše o aplikaci PID Lítačka

Aplikace je určena pro nákup krátkodobého jízdného (s platností maximálně 3 dny) a cestujícím slouží pro vyhledání spojení a nákup nejvhodnějšího jízdného. Aplikace nenahrazuje současné SMS jízdenky platné v pásmu P, které zůstávají v platnosti, ale stává se další možností nákupu jízdného v rámci nově regionálního dopravního systému PID Lítačka.

Díky aplikaci můžete cestovat ve všech prostředcích městské hromadné dopravy v Praze a dále ve vlacích, regionálních autobusech a přívozech v rámci Pražské integrované dopravy.

Při prvním spuštění aplikace má uživatel dvě možnosti:

  • Zaregistrovat se a vytvořit tak uživatelský účet, díky kterému je možné zakoupené jízdenky zpětně dohledat, přeposílat dalším uživatelům, či přijímat a dostávat upozornění na mimořádnosti v dopravě. Účet slouží rovněž k řešení jakýchkoliv reklamací týkajících se jízdenek v aplikaci PID Lítačka. Přihlašovací údaje jsou uloženy v zabezpečeném prostředí v zašifrované podobě, vaše hesla a údaje jsou tak v maximálním bezpečí.
  • Používat aplikaci bez přihlášení

Co všechno aplikace nabízí?

Vyhledat si spojení v Praze a Středočeském kraji a zakoupit optimální jízdenku pro vaši cestu. Aplikace sama nabídne krátkodobou jízdenku odpovídající vybranému spoji. Pro snadnější a rychlejší vyhledávání spojení je možné si uložit adresu domů, do práce či jiné oblíbené zastávky.

Nakupovat jízdenky s aktivací ihned od zakoupení (jízdenka platná do dvou minut) nebo v předstihu s možností aktivace až v případě potřeby. Jízdenka má prodlevu dvě minuty od aktivace, než začne skutečně platit. Nebojte se ale s takovou jízdenkou nastoupit do příměstského autobusu s nástupem předními dveřmi, tam vás řidič pustí ihned a nemusíte si tak autobus nechat ujet.

Zakoupit si až 10 jízdenek s možností jich aktivovat více najednou (ocení především rodiny s dětmi a školy). Samotný proces nákupu jízdenky je možné ještě urychlit a zjednodušit uložením platební karty do aplikace (bezpečně na platební bráně, aplikace se k vašemu číslu karty nedostane), nákup jízdenky je pak opravdu otázkou jen několika málo kliknutí. Ke všem zakoupeným jízdenkám je navíc možné si přímo v aplikaci stáhnout daňový doklad ve formátu PDF.

Odbavit se můžete dvěma základními způsoby. Pomocí QR kódu nebo jedinečného obrazce.

Odbavení přes QR kód

Na obrazovce vašeho mobilního telefonu se zobrazí všechny informace o platnosti jízdenky: časová a pásmová platnost, tarifní kategorie a samotný QR kód. Přehledně vidíte zobrazení ubíhající platnosti jízdenky s přesností na sekundy. Přiložením obrazovky ke čtečce se zobrazí veškeré informace o jízdence a dojde k vašemu odbavení.

Odbavení přes obrazec

Na obrazovce vašeho mobilního telefonu se zobrazí všechny informace o platnosti jízdenky: časová a pásmová platnost, tarifní kategorie. Jízdenka také obsahuje v horní části unikátní obrazec, měnící se každých 30 sekund, který se shoduje s obrazcem zobrazeným v revizorské aplikaci. Přehledně vidíte zobrazení ubíhající platnosti jízdenky s přesností na sekundy. Kontrola odbavení tak neprobíhá prostřednictvím přiložení obrazovky ke čtečce.

Aktivní mapu se zobrazením zastávek, prodejních míst s otevírací dobou a P+R parkovišť s jejich aktuální obsazeností a možnosti přímé navigace k vybranému parkovišti. Přehled o mimořádnostech a výlukách v dopravě. K dispozici jsou také dopravní schémata ve formátu PDF, online zobrazení stavu bezbariérových zařízení v pražském metru a důležité kontakty a novinky z prostředí Pražské integrované dopravy.